TT worksopa - 16.5.2015

Ja: Nazdar banda audio otrlá,

konečne sa mi podarilo dostať sa k mailom tak mi prináleží napísať pár slov k našej audiošope, ked sa už tak všetci do toho hrniete.:)) No akcia ako vždy výborná, prialo nám aj počasie, aj naši ázijský súdruhovia sa snažili, no a náš najskveleší hostiteľ sa opäť nedal zahanbiť(obed, kávička, večera a ešte aj Snickers na cestu-dobre to padlo cestou chrúmať ).

No tak v prvom rade musím vyzdvihnúť JArove BEyma+Usher bedničky. Ani som si to poriadne neuvedomoval, ale postupne mi dochádzalo, že tieto bedničky hraju asi najvernejšie zo všetkých bedničiek čo sme u Teba počuli Jaro. Reálne znejuce vokály ale aj jednotlivé nástroje, príjemný vrčavý bas vyvážene dávkovaný( inak tu je vidno, že ten basáčik jednoznačne potrebuje basreflex), zvuková kompaktnosť a muzikálnosť. Páčili sa mi najmä s Philipsom, ale aj Dynavox to bolo výborné.

Peťove Focale Brutale nám konečne poodhali závoj tajomstva zvukových predstáv nášho obvodárskeho Guru. Už chápem ako to myslíš s tými Temnými rytiermi. Bedničky kládli dôraz smerom k hornéej časti zvukového spektra, takže sa až mikroskopicky zameriavali na prácu bubeníka s činelmi alebo na strunové nástroje( Niektoré husle už ale len tak-tak:)). Domenou týchto bedničiek je naozaj rocková muzika, hlavne tvrdšieho typu, Megadeath- to som si nemyslel že budem niekedy seriozne počúvať, tak ten bol uchvacujuci, to som si musel poklepávať nohou do rytmu, to bolo strhujuce.

Samostatná kapitola bol nový prevodník s TDA 1543, zvukovo veľmi zaujímavý a čím viac sme ho porovnávali, tým viac som si nebol istý, či radšej moja oblúbená kludná mikromega alebo tento životabudič. No a ešte aj AKAI nám miešal karty.

No a moje malé miláčiky ma trochu aj vytrápili. S Philpsom si zjavne nesadli. Nebolo to úplne zlé, ale keby si Peťo nezobral Dynavoxa po tuningu, tak by veľa nepredviedli. Kvality týchto bedničiek vám ale rád predvediem aj u mňa doma, ak sa to podadrí zorganizovať, to by bolo super. Čo som inak veľmi ostal prekvapený je rozdiel v akustike u u Jara a u mňa doma čo sa basu týka. U Jara sedíme v určitom basovom minime, u mňa doma je to pravý opak. Nemyslel som si že ten bas je u Teba tak potlačený, resp. u mňa tak zvýraznený.

No a keďže som si doniesol aj LP tak sme povinne popočúvali aj gramec. No a tu sa pozastavím. Keďže sme sa bavili o meraní otáčok pomocou stroboskopického kotúča, tak som si jeden taký stiahol z webu a k nemu aj schému na stroboskop s vysokosvietivou LED. No a hned som to aj všetko zmajstroval a už som si aj gramce skontroloval a mám to v poriadku.:) takže Jaro najbližšie to skontrolujeme aj u Teba som veru na to zvedavý, čo to ukáže. Inak pre info, ten kotuč sam o sebe nefunguje, potrebný je ten stroboskop, kuknite wikipediu stroboskopický jav. http://cs.wikipedia.org/wiki/Stroboskopick%C3%BD_jev

Bol by v tom čert aby ten gramec nakoniec nefungoval ako má. A ešte k tomu gramcu, neskusiš tam dať inu prenosku, napr. Dynavector, že čo to povie? Tie Denon nie su k Tvojmu gramcu to pravé orechové, ak chceš silou mocou Denon prenosku používať, chcelo by to gramec s ťažším ramenom, najlepšie nejaký dobrý vintage kúsok. K tomu ľahkému carbon ramienku by možno aj obyčajná 2M red urobila lepšiu službu. Práve mi inak hrá na Cassandre Wilson a dá sa to počúvať.:))

Chlapci, super že sme sa zase mohli spolu stretnuť, pokecať a popočúvať. Stretli sa rôzne pohľady a prístupy na reprodukciu zvuku, zase som sa niečo priučil a spoznal. A ak som niečo zabudol tak doplnťe, už nevládzem písať. Ešte mám toho plnu hlavu. Ešte musím nahodiť fotky, ale dnes už nie.

Jaro: Čaute audiotuningáči,

Pre mňa bol najväčším prekvapením DAC TDA1543. Tie čipy mám nakúpené, ale ešte som nikdy nemal možnosť tento ospevovaný DAC popočúvať. A veru ma nesklamal. Peťov výber súčiastok a operáka OPA627 (zrejme najlepší operák na svete) spôsobili, že sme počuli jeden plný a muzikálny prevodník. Nečudo, že Micromega stála v jeho tieni. Trochu ma zaskočilo porovnanie s midi Philipsom. Mal som dojem, že to bude zrovnateľné, ale žiaľ nebolo. V nedeľu som pridal jeden kondík, aby to malo viacej stredov a včera som ubral dva maličké fóliáčiky, aby to nemalo tie najvyššie výšky.
Čo sa bedničiek týka, tak Peťové Focaliky mi už boli známe. Aj Martinove posledné búdky som počul v Bystrici. Hoci majú bedničky rozličný charakter, je vlastne výsledkom cieleného úsilia konštruktéra. Dlhej to ceste, ale korunovanej úspechom. Aj Peťove aj Martinove bedne mali parádne prekreslené stredy s ukážkovou lokalizáciou. Tu moje bedničky pokrivkávali a zaostávali.
Zážitkom pre mňa bola skladba z filmu Dinosaur a druhou pesnička, ktorú spievala Kiršnička – prezentované na Dynavoxe. Trošku sklamanim bola Katarzia, ktorú by som asi preferoval na Philips zosiku.
Ináč oceňujem poobedňajšiu siestu, celkovo dobrú náladu (naladenie) a Martinovo zanietenie pre riešenie problému s mojím gramcom.
Nuž ďalšia osviežujúca akcia za nami, ktorá zanecháva dobrý pocit.

Peťo F.: Ahojte audiovýletníci,

tak ani sme sa nenazdali a už máme po audioshopke v TT. Takže už len zrekapitulovať dojmi.
Pre mňa najväčším prekvapením bol Dynavox (v tom pozitívnom zmysle) nečakal som, že bude mať väčšiu dynamiku ako Philips, to ma celkom zneistilo...
Dobre ste to chlopi potuningovali toho Dynavoxa, výmena kondíkov mu dodala dynamiku na basoch a aj prečistila stredovýšky.
Už som Jarovi tiež hovoril, že aj u mňa akustika ide viac do basov a aj Focale Brutale mali u Jara viacej stredovýšok (ako ste dobre postrehli), ako mám doma napočúvané.
Budeme musieť s Jarom pretestovať jeho zosíky Philips aj JP či tam nie je nejaká habaďúra alebo to robí len akustika miestnosti ? Uvidíme.
Jarove aj Martinove bedničky sa mi páčili viac s Dynavoxom - samozrejme zniesol by som viacej výšok.:)) Lenže samozrejme hudbu ktorú počúvate to takto treba, lebo inak to bude veľmi prezentné. Philips si s nimi až tak podľa mňa nesadol a ako keby nemal dostatok dynamiky - odporúčam Jaro pozrieť či máš dobre navolené vstupy - a či nemáš nejaký vstup spoločne zapojený aj do výstupu ?
Martinove bedničky majú nádherný dizajn taký nekonvenčný a pritom elegantný. Viem si predstaviť koľko to muselo dať práce.
Zvukovo boli podľa mňa najvyrovanejšie a najneutrálnejšie zo všetkých čo sme počúvali.
Aj Jarov dizajn je jedinečný, ale zvukové podanie bedničiek ho podstatne prevyšuje. Majú taký pohodový a vyrovnaný zvuk s chuťovým stredobasom.
Samozrejme prístup k ladeniu bedničiek je u mňa diametrálne odlišný ako ten Váš. Takže moje prirovnanie k temným rytierom bola taká nevinná metafora, ale
trefná.:))
No a ten stroboskop (aj keď pre mňa nepotrený) som myslel, že naň stačí len svietiť, ale ono to svetielko musí aj blikať v rytme srdca.:))
No aspoň vidieť, že hudba musí ísť od srdca.

Vďaka nášmu hostiteľovi Jarovi za úžasné pohostenie, Číňan sa tiež činil a sklenené rezance budú asi môj tradičný obed v TT.
Vďaka aj Vám všetkým za príjemne strávenú Sobotu a o to vzácnejšiu, keďže som mal dlhšiu absenciu...

Peťo Š.: Caute kamarati....samozrejme pisem posledny ako vzdy ale tak hadam ste si uz zvykli....ja rad najskor precitam vase vacsinou pozitivne komentare a mam potom z toho fajn pocit, ked citam ako sme boli vsetci spokojny a bolo to dobre....A vzdy sa k tomu pripojim lebo mate pravdu..Ono zase sa potvrdilo ze sme sa celkom pohli dopredu a vlastne uz ani ziadne sklamanie nenastava a napr v ladeni bedniciek sme sa dost posunuli...Ale presne to vidiet ze kazdy to ladi doma v inych akustickych podmienkach na inom retazci a potom ten vysledok u Jara trocha skresluje autorovu ideu...Takze pozitivne prekvapenie bol ten jednoduchy prevodnik ktory hral tak obycajne,ako sa len da v dobrom slova zmysle...Zaradil by som ho medzi Micromegu a petov vytuneny cd player a ja vzdy hovorim ze zlata stredna cesta takze asi by som preferoval ten,lebo nehral ani prijemne ani technicky ale hral co mal...Jarove bednicky sa mi tiez pacili viacej na Philipse a bolo to tiez take nenasilne a prirodzene ,nic tam nevycnievalo a pekny bas maju tie bednicky...Potom na dynavoxe by som asi uprednostnil o fuz Martinove nove Barletovky asi vdaka tomu ze si lepsie sadli s elektronkami....petove fokaale hrali dost zaujimavo a dravo ale presne ako pise sam bolo tam viacej stredovysok...Ono ak to doma ma zatlmenejsie a naladil to tak na hrane aby na tom frcala metalova muzika ,cinely a tak dalej tak to uz pri Jarovy vypalilo ako trocha prilis vdaka akustike...Ale tak podla mna maju velky potencial a v dynamike a prehladnosti vyhrali tentokrat oni...Tak ono dynavox tym tuningom nejak vysky ani neziskal ,skorej by som povedal ze sa zvuk sprijemnil ,zuslachtil a ovela lepsie zvlada vypate pasaze...