TT workšopa 2011
A takto sme to zhodnotili.:)

Tak super víkend je za nami. Atmosfera bola fantasticka, som rád že som vďaka Tebe osobne spoznal nového člena našej hifi komunity. Ani neviem čo skorej písať.
Jaro, tie bedne čo si nám púšťal ma veľmi prekvapili. Trochu ľutujem, že som nepočul aj tú pôvodnú verziu, ale tak ako si to mal keď som prišiel je to naozaj veľmi dobré. Mne síce trošičku prekáža, že nie je uplne zachovaná vernosť niektorých nástrojov, ale celkový dojem je vynikajúci. Ten priestor čo ti to zahrá a to ako tie bedne vťahujú do deja, o tom sa mnohým komerčným bedniam môže iba snívať!!!
Najviac sa mi pác(ila kombinácia s prevodníkom od Pet(a, ale aj s originál prevodníkom to bolo vel(mi dobré. Ešte škoda, že sme nevyskúšali ten Marantz, najbližšie mi ho musíš predviest(.
Chcem sa Ťa opýtať, či by si nechcel keď už to budeš mať definitívne doladené, čo podľa mňa by to mohlo ostať aj tak ako je to teraz, že by sme tvoje bedničky hodili na stránku. Ja by som bol rád. Sú tam moje bedničky, Peťove zosíky, tak by tam mohli byť aj Tvoje bedničky. A trebárs aj Peťove Šnekove bedničky, ked ich dorobí. Páči sa mi taká predstava, že všetci moji kamoši ked urobia niečo zaujímavé, tak by sa to hodilo na moju stránku, niečo ako taká malá DIY komunita, len tak pre dobrý pocit.
Čas u teba ubehol strašne rýchlo a ja sa už teraz teším, kedy sa opäť stretneme. Som rád, že som si mohol u Teba vypočuť aj moje bedne, zase som trochu múdrejší. Veľmi ma zaujala tema okolo prevodníkov, už som to písal aj Peťovi, ked dorobím svoje rozpracované veci, tak sa asi vrhnem tým smerom. Naletujem pätice do Soňáku a začnem experimentovať. Zrejme tam sú ešte veľké rezervy a možnosti vyladiť si to podľa svojho ucha.
Jaro, už som Ti to vravel aj v sobotu. Vidím, že si sa v ladení bedničiek výrazne posunul dopredu, klobúk dole. Škoda, že som si nezobral merák a nepremeral to, len tak pre zaujímavosť. Keď pojdeš najbližšie ku mne tak budem rád, ak zoberieš aj svoje bedničky, ešte by som ich chcel počuť aj v mojich podmienkach.

Som plný pozitívnej energie, dík:-)
Pekný den(.

Martin

Nazdar Martin,

Díky za Tvoj nadšený mail. Aj mne sa tá sobota páčila, len som v sobotu nemohol vôbec zaspať (pod vplyvom dojmov, a ešte viac pod vplyvom kofoly). A Peťo taktiež. Mal veľmi zlé cestovné spojenie a domov sa dostal až okolo pol dvanástej. Dnes ráno som mu viezol zosik a prevodník a potom som ho bral do roboty a v aute sme trochu pokecali.

Som prekvapený ako sa Ti moje bedničky páčili. A díky za ponuku ohľadom prezentácie na Tvojej stránke. Niekedy ich môžem priniesť k Tebe ale bude to hrať úplne inak ako v Trnave. Už len zvuk u mojich CD prehrávačov je diametrálne odlišný na Revelátorčekoch. Ani len netuším ako by to mohlo hrať na Tvojej aparatúre.

Takže suma sumarum pekný víkend za nami.

A c(o sa týka napúšt(ania dreva – pozorne si prec(ítam návod a budem napúšt(at( skôr menej.

Ozaj a ako si sa vymotal z Trnavy? (a tie Lidle ma teda dostali)

Teba i celú rodinku pozdravuje

Jaroslav DRDÚL

Čau Martin,

Písal mi Peťo, že trnavská workshopa sa mu celkom pozdávala – len by asi chcel viac pokecať o audiotechnike (môžeme to tam kľudne zaradiť, aspoň nebudeme taký ohučaný). Aj mne sa to páčilo a môžeme si to niekedy kľudne zopakovať. Pred časom som mal obdobie, keď som najviac počúval tuner, ale po našom stretnutí opäť počúvam CD. Ten strieborný Philips CD 471. Ladil som Ushery – dal som tam menšiu cievku 1,96 namiesto pôvodnej 2,2 a na výškach som k batérii kondíkov ešte pridal 0,47uF, aby to tam dostalo trochu stredov. Obe pásma som k sebe priblížil aby sa tam tie stredy dostavili – chvíľu to budem takto počúvať. Včera som to porovnával s Zetag/Morel (tam som ubral vo výškovej sekcii jeden kondik, ktorý bypasoval odpor – to je tá moja finta s „vytiahnutím“ výšok. No môžem hneď povedať, že ani kvalita basu ani výšok sa nedá porovnať s Usherom. Usher im utiekol na míle. Aj čo sa lokalizácie týka aj precíznosti scény, farby nástrojov a schopnosti vtiahnuť do deja. Až som z tých Usherov bol prekvapený (veľmi a príjemne).

Martin, Ty si nepočul ani Zetag/Morel, ale ani Usher. Teraz obe bedne hrajú trosku inak, ako ich počul Peťo. Inak mi ešte písal, že si na chvíľu dá s DIY pokoj a že si bude užívať viac počúvanie.

Ja tiež si budem užívať „môjho“ zvuku. Už to trochu začína byť podľa mojich predstáv, aj keď viem, že to nikdy nebude dokonalé, ale ja k dokonalému ani nesmerujem. Radosť z hudby a zábava. Tak by som to asi povedal, čo hľadám.

Čo sa týka zvuku u Teba, či už 270 alebo diapolitá – zvuk sa mi zdal vysoko audiofilský, aký som u Teba nepočul. Hralo to čisto a žiadnu tvrdosť na basoch som nepostrehol. Je možné že som sa sústredil na iné. Napíš ako sa to chová po prevr'taní priečky.

Do BB celú rodinku pozdravuje

Jaroslav DRDÚL

Ahoj Martin,

mne sa u Jara najviac páčili reprosústavy s meničmi ZETAG/Morell ? Hrali tak muzikálne a basy boli príjemné hlboké bez zadunievania.
Tie s tými menšími meničmi Scan Speak sa mi zdali na basoch trochu dominantné, tvrdšie a menej muzikálne.
Tá dynamika čo sa valila s tak malých meničov je až neuveriteľná.
Priestor a lokalizácia bola v oboch prípadoch vynikajúca.
Tie tvoje stl'pové repro po zvukovej stránke hrali tvrdšie s dominanciou na vyšších basoch veľmi dynamicky a veľmi čisto. Sú nádherne spracované
a ak sa Ti podarí s tými basmi popracovať, tak to budú super reprosústavy. Podľa mňa by bolo treba kompenzovať nárast vyšších basov .
Možno keby si skúsil na basoch 6db strmosť s kompenzáciou RC. Mám doma (ale už nepoužívam) malé reprosústavy originál Energy RC10 s
kvalitnými menic(mi http://www.energy-speakers.com/na-en/products/rc-10-overview/
S pôvodnou výhybkou boli pre mňa nepočúvateľné - potlačené vyššie stredy a veľmi tvrdé basy.
Tiež tam bola na basoch výhybka 2.rádu 12db a tak som ju prerobil na 6db s kompenzáciou RC.
Pomohlo to a s elektrónkačom KT88SE som ich dosť dlho aj počúval, do doby než som kúpil a upravil Zetagy d´appolito s kovovými meničmi SEAS.

Keď som popočúval doma tie isté CD ako u Jara, tak u mňa to hralo značne odlišne.
Podstatne nižšia dynamika, naproti tomu pohodový nenápadný zvuk, mäkký a muzikálny prejav s menším objemom stredobasov.
Preto aj aparatúru (CD,DAC aj zosilňovače), ktorú preferujem je prezentnejšieho charakteru zvuku, s väčším objemom stredov.
Samozrejme na iných reprosústavách by som to ladil inak. Mne však taký makší a muzikálny charakter vyhovuje pretože je dlhodobo
počúvateľný.
A tom to je, je to veľmi subjektívne a musí byť zladený celý audioreťazec. Stačí napr. zmena CD prehrávača a je to úplne
niekde inde a to nehovoriac o zosíku alebo reprosústave.

Určite sa ešte u Jara stretneme a zopakujeme si stretnutie s tým, že sa viac porozprávame o audiu.
Ak Ťa zaujímajú tie DAC prevodníky môžem potom doniesť aj na porovnanie dva identické prevodníky DAC TDA1541A s odlišnými typmi kondenzátorov a porovnať rozdiel.
Taktiež môžeme odskúšť( rôzne operáky na pozícii I/V konverzie a porovnať aký to spraví zásadný rozdiel.
Veľa zdaru pri realizácii Tvojich plánov v audiu.

Peter