Tesla BM-215A
- eelektronkový tester, v.č. 680795, Tesla

-tento elektronkový tester patrí medzi najpoužívanejšie prístroje na testovanie elektroniek v bývalom Československu. Konštrukcia tohto prístroja je veľmi masívna, prístroj váži niečo cez 15kg! Typický dizajn a konštrukcia produkcie Tesla zo 60-tych rokov. Prístroj je konštruovaný ako prenosný. Po odklopení horného krytu v ktorom sa nachádzajú sada testovacích kariet a kabeláž, máme pred sebou panel samotného prístroja. Na panely sa nachádza kontaktné pole pre testovaciu kartu, ručičkový merák, dva alebo tri otočné prepínače a tlačítko na kontrolu sieťového napätia( podľa verzie)a panel zo sadou pätíc pre testovan elektronky. Tester je vhodný na otestovanie takmer všetkých známych bežne používaných druhov elektroniek. Je možné s ním merať medzielektrodové skraty, funkčnosť žhavenia, kvalitu vakua, emisnú schopnosť katódy a strmosť. Namerané údaje sa bohužiaľ nedajú využiť na presné spárovanie elektroniek. Prístroj je možné napájať striedavým napätím 120/220V. Verzia s písmenom A na konci názvu má navyše možnosť donastaviť presnú hodnotu napájania 220V oproti realnemu napätiu v sieti. To je dnes veľmi výhodné, kedže v sieti sa používa napätie 230V, navyše aj toto napätie kolíše v určitých rozmedziach. Nastavenie je možné kedykoľvek počas merania kontrolovať. Na samotné testovanie sa používa meracia karta, ktorá je individuálna vždy ku konkretnemu typu elektronky. V sade kariet sa nachádzaju aj čisté karty, ktoré je možné si "naprogramovať" podľa vlastných požiadaviek(napr. pri atypickom zapojení elektrod elektricky zhodného ekvivalentu, pri chýbajucej alebo poškodenej karte je tiež možné si kartu aj vyrobiť). Prístroj je pomerne jednoduchý, ľahko sa ovláda a výstupné hodnoty nám môžu pomôcť pri určovaní kvality testovanej elektronky. Zvlášť cenné je meranie strmosti ale aj emisnej schopnosti katódy. V prípade záujmu viem k tomuto prístroju poslať potrebné návody a dokumentáciu. Nie je však problém všetko nájsť za pár minút na webe. Tu je aspoň pár fotiek.