Elektrónkový zosilňovač 6C33C SEA
Úvod.
Nový prírastok do mojej rodiny elektrónkových zosilňovačov je jednočinný zosilňovač bez spätnej väzby pracujúci v čistej A-triede. Autorom zapojenia je p.Peter Fulle, ktorý sa vo voľnom čase venuje konštruovaniu a navrhovaniu hifi zosiňovačov. Zosilňovač je realizovaný ako dual mono. Dosahuje výkon približne 2x15W, čo nie je síce veľa, ale na ozvučenie klasickej obývačky mne úplne postačuje. Momentálne ním kŕmim veľké 3-pásmové boxy a výkonový limit sa prajavuje len pri naozaj vysokých hlasitostiach. Menšie regálovky by však tento zosilňovač mal utiahnuť bez problémov aj pri takomto hlasitom režim.

DPS a použité súčiastky
DPS navrhol autor zapojenia, ja som ju len mierne upravil pre rozmery použitých súčiastok, hlavne filtračných kondenzátorov v zdroji. Snažil som sa použiť naozaj kvalitné kondenzátory, svitkové WIMA, elektrolytické Nichicon, Epcos a Panasonic. Elektrónky som použil dvojitú triodu Tesla E88CC NOS z roku 1969 a výkonovú triodu Uľjanovsk 6S33S z roku 1979. Rezistory sú kvalitné Vitrohm. Všetky káble majú teflónovú izoláciu a väčšinou sú postriebrené. Výstupné terminýly sú WBT 0730.12. Ovládanie hlasitosti má na starosti klasika modrý ALPS a vstupné relé su Takamisawa.

V tomto zosilňovači som použil aj soft start DPS od známeho konštruktéra zosiňovačov Pavla Dudeka, v ktorej je zakomponovaný aj sieťový filter a možnosť ovládania zapnutia a vypnutia iných zosilňovačov. Soft start bol v tomto zosilňovači nevyhnutný, pretože sieťové transformátory majú príkon spolu až 550W.

No a ešte musím spomenť dosku prepínača vstupov, ktorú mám od už zosnulého Luba Veselského z hififóra http://hifi.slovanet.sk/bb/ .

Výstupné prevodníky a zdrojový transformátor
Výstupné prevodníky(transformátory) sú z produkcie firmy Experience-electronics, majú označenie A-6C33. Zakúpiť sa dajú napr. tu.Sú cenovo drahšie ako bežne sa vyskytujúce prevodníky iných firiem, má to však svoje zdôvodnenie. Pri výrobe ich jadier sa používajú špeciálne plechy, ktoré majú menšiu hrúbku ako klasické, tzn. 0,35mm namiesto 0,5mm a ich tvar nie je EI ako majú klasické transformátory, používajú C-jadro. V zosilňovači je možné použiť aj cenovo podstatne dostupnejšie prevodníky INDEL OTR-20W-2. Tieto prevodníky však nemajú výstupné vinutia pre 4 ohmové reprosústavy, takže je pri nich vhodnejšie používať reprosústavy s vyššou impedanciou. Aj po zapojení 4 ohmových reprosústav však výsledný zvuk bol vynikajúci. Priame porovnanie prevodníkov ešte len chystáme, keďže môj dobrý kamarát má tento zosilňovač osadený práve Indel prevodníkmi.

Zdrojové transformátory som použil od firmy Tronic audio prevedenie so zaliatym stredom. Transformátory sú celkovo značne naddimenzované, čo som urobil vedome. Zníži sa tým veľkosť rozptylového poľa, možnosť naindukovania brumu, zníženie hluku samotného transformátora a aj jeho prehrievanie počas dlhšej prevádzky.

Použité elektrónky
V zapojení sú použité elektrónky dvojitá trióda E88CC a výkonová trióda 6S33S. E88CC je zapojená ako predzosilňovač a budič výkonovej triody. Zapojenie výkonovej triody 6S33S je inšpirované zapojením Erna Borbelyho, ktoré bolo uvernejné v časopise Glass Audio a tiež aj na jeho internetovej adrese. Zapojenie používa fixný bias, tento je potrebné správne nastaviť, aby sa elktrónka nedostala mimo pracovnú oblasť. Samozrejme je možné použiť rôzne ekvivalenty týchto elektróniek ako ECC88, ruské ekvivalenty 6N1P-EV(pozor na žhavenie) no a 6S33S-V.

Konštrukcia zosiňovača
Zosilňovač som zabalil do krabice z www.modushop.biz, čelný panel je z 10mm skla. Krabicu som musel vystužiť, pretože zdrojové transformátory aj výstupné prevodníky majú slušnú váhu. Časom plánujem zdrojové transformátory ešte zakryť. Uloženie transformátorov nie je práve ideálne,takže by mohlo byť zdrojom indukcie sieťového brumu, musím však povedať, že v reproduktoroch nie je ani pri vytočení hlasitosti na maximum počuť nič okrem veľmi tichého šumu. Vhodnejšie by bolo asi použiť väčšiu krabicu a zmeniť rozmiesnenie jednotlivých častí, ja som to trochu podriadil mojim predstavám o estetickom dizajne a pri návrhu som podcenil trochu aj rozmery sieťových transformátorov.
Záver.
Tento zosilňovač doporučujem pre jeho jednoduché zapojenie a vynikajúci zvuk. Prípadnému záujemcovi môžem poskytnúť potrebné informácie, avšak až po schválení autora zapojenia. Zosiňovač sa vyznačuje vynikajúcim priestorovým vyobrazením, veľmi príjemným neunavujúcim podaním, zvuk je dostatočne dynamický, presný. Už pri mojom prvom zoznámení s týmto zosilňovačom ma očarila vynikajúca mikrodynamika a neuveriteľne(alebo skôr veľmi uveriteľne)vyobrazený priestor. Vysoké tóny sú presne vyobrazené, bez náznaku agresivity, stredy veľmi realisticky a prirodzene vyfarbené, no basová zložka je ne tento typ zosilňovača taktiež vynikajúco podaná. Bas ide hlboko, ale nie je rozmazaný, je úderný,dynamický a kontúrny. Aspoň na mojich reprosústavách určite. Autor návrhu zapojenia môže byť so svojou prácou naozaj spokojný.:-)
Update!!! (11.1.2011)
Po dlhšej prevádzke zosilňovača vo svojej aparatúre som sa rozhodol vyskúšať v tomto zapojení použitie celkovj zápornej spätnej väzby. Použité hodnoty súčiastok sú odvodené zo zapojenia tejto elektronky v návode od E.Borbelyho. Zapojenie som chcel vyskúšať najma preto, že sa mi niekoľkokrát stalo, že elektronkám 6C33C-B sa po čase začali meniť parametre a zosilnenia jednotlivých elektroniek boli rôzne. To sa prejavilo posunom priestoru do jednej strany, jeden z akanálov hral mierne hlasnejšie ako druhý. Použitie spätnej väzby toto eliminovalo aj keď je to trochu na úkor citlivosti zosilňovača. Zvukovo sa však zosilňovač posunul o triedu ďalej. Bas dostal presnejšie kontúry, zvuk sa ukľudnil na stredoch, je vzdušnejší a detailnejší, výšky sú presnejšie, reálnejšie. Doporučujem teda vyskúšať. Pre reprosústavy s vyššou citlivosťou prínos nemusí byť tak zreteľný, pre niektoré reprosústavy možno bude aj negatívny, mne sa však toto zapojenie osvedčilo a už pri ňom po mesiaci testovania aj ostávam.