Tranzistorový zosilňovač DPA 222mkII

Úvod.
Tento pre DIY komunitu dobre známy zosilňovač som si postavil vďaka ochote p.Dudeka sprístupniť stavebný návod a DPS verejnosti. Ak by mal niekto záujem postaviť si tento skvelý zosilňovač, na www.aldax.cz by sa mali dať ešte zakúpiť potrebné DPS + návod na stavbu. Podrobná diskusia o tomto projekte sa nachádza na internetovom fóre http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=998&start=0 v sekcii zosilňovače.

Parametre:

DPS a použité súčiastky
Na stavbu tohto zosilňovača som použil originálne obojstranné DPS s hrúbkou medi 70um. DPS boli pozlátené a mali nepájivú bielu masku. Jedná sa o naozaj profesionálne prevedenú DPS. Súčiastky som sa snažil v rámci dostupnosti použiť značkové a z overených zdrojov. Súčiastky sú od výrobcov WIMA, Panasonic, Toshiba, ST Micro, Philips, Vishay, Wago, Neutrik, WBT, Tronic, ....atď.

Konštrukčný materiál

Na stavbu zosilňovača som použil krabicu Modushop kúpenú na www.modushop.cz. Táto krabica má predný panel z 10mm Al s povrchovou úpravou eloxovaním. Ja som tento panel nepoužil, ale na miesto neho som si dal vyrobiť čelný panel z 10mm skla. Hrany sú upravené leštením a panel je zo zadnej strany nastriekaný čiernou farbou. Vznikol tak celkom pekný panel trochu po vzore Electrocopaniet. Predný mikrospínač On/Stand by má tlačítko vysústružené z mosadze a prelakované transparentným lakom.

Záver

Tento tranzistorový zosilňovač radím svojím zvukom medzi špičkové komponenty vyššej strednej triedy. Charakteristické črty sú pevný a prekreslený bas, neutralita, špičková dynamika a čistota prednesu. Dostatočná výkonová rezerva spoľahlivo ukontroluje aj väčšie 3-pásmové reprosústavy. Zosilňovač dlhodobo testujem spolu s mojimi reprosústavami MS-audio 4Revelator9900. Táto kombinácia znie veľmi pohodovo a neagresívne, posluch ma neunavuje ani pri dlhom sústredenom počúvaní.