Tranzistorový zosilňovač DPA 330mkIV

Úvod.
Tento zosilňovač som si postavil zo stavebnice, ktorú predával v obmedzenom množstve Pavel Stránka(Quart). Návrh zosilňovača pochádza z pera p. Dudka z roku 1992a bol uverejnený v Amaterskom Rádiu A08/92. Pavel Stránka sa ho pokúsil reinkarnovať do novej podoby prisposobenej aktualnej súčiastkovej základni. Projekt mal zopár nedostatkov, ktoré sa priebežne riešili na fóre hifislovanet tu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=7079&start=0
Napriek tomu sa jedná o vynikajúci zosilňovač zvukovo patriaci medzi špičkové výrobky.

Parametre: Výkon 200W/4ohm

DPS a použité súčiastky
Na stavbu tohto zosilňovača som použil originálnu stavebnicu od Pavla Stránky obsahujúcu obojstrannú DPS 70um, značkové súčiastky vrátane spárovaných koncových tranzistorov EXICON 10N16 a 10P16 a JFETtranzistorov 2SK170 a 2SJ74 Toshiba. K zosilňovaču som tiež dokúpil ochrany Protect Big z www.customworks.cz.

Konštrukčný materiál

Na stavbu zosilňovača som použil krabicu Modushop kúpenú na www.modushop.cz. Táto krabica má predný panel z 10mm Al s povrchovou úpravou eloxovaním.. Predný mikrospínač On/Stand by má tlačítko vysústružené z mosadze a prelakované transparentným lakom. V strede tlačítka je červená LED. DPS zosilňovača je umiestnená každý kanál na samostatnom chladiči. Transformátory, DPS ochrán a softstart sú uchytené na hliníkovej konštrukcie v tvare písmena H. Táto konštrukcia je zo 6mm hrubých AL plechov, ktoré celú krabicu značne spevnili a zároveň slúžia aj na odtienenie zosilňovača od zdrojovej časti(softstart a transformátory).

Záver

Tento tranzistorový zosilňovač radím svojím zvukom medzi špičkové komponenty vyššej strednej triedy. Charakteristické črty sú pevný a hlboký prekreslený bas, neutralita na stredoch, špičková dynamika, čistota prednesu a jemnosť výšok. Zvuk je bohatý na detaily, nič sa nezlieva. Zosilňovač som používal s tranzistorovým predzosilňovačom Dispre2JFET a elektronkovým predzosilňovačom od Borbelyho. So zapojeným Dispre 2FET je zvuk suchý, má tvrdší bas, stredy sú neutrálne,výšky čisté, všetko sa zdá byť OK. Ale až po zapojení elektronkáča od Borbelyho je to ono. S Borbelym nie je zvuk na basoch taký presný, bas je mäkší, ide však subjektívne hlbšie. Stredy ožijú, zvuk sa dostáva z bední do priestoru, hudba vťahuje do deja. Toto zapojenie sobne preferujem viac.

Zosilňovač dosahuje už celkom slušný výkon 200W/4ohmy, čo je aj počuť. Zosilňovač nestráca dych ani pri vysokých hlasitostiach.