Elektrónkový zosilňovač PPP-035

Úvod.
Toto je môj prvý elektrónkový zosilňovač, ktorý som postavil. Pôvodný návrh zapojenia pochádza od p.Gerharda Haasa z firmy Experience-electronics. Tento stavebný návod bol v miernej úprave p.Karelom Rocheltom uverejnený v časopise Ametérske Rádio. Dôkladný popis zapojenia nájdete tu. Pozor, v pôvodnom článku bola uvedená chyba v návrhu DPS, oprava návrhu je tu. Principíalne sa jedná o zapojenie paralell push-pull, ktoré nie je veľmi často používané, pretože vyžaduje zložitejšie vypracovaný zdrojový transformátor. Taktiež samotný zdroj a jeho prepojenie so zosilňovačom je mierne zložitejšie. Tento popis sa však vzťahuje skôr na minulosť, keď takéto zložitejšie zosilňovače boli dosť nákladné a používali sa hlavne v štúdiovej technike. V domácich podmienkach sa veľkej obľube tešili hlavne klasické push-pull zapojenia, kde sa dalo pomerne jednoduchým zapojením získať už dosť veľa výkonu a vo vtedajšej dobe aj v postačujúcej kvalite. Aj keď už v dnešnej dobe je zapojenie push-pull prekonané, popularita mu ostala, hlavne vďaka nenáročnosti, cene a zrejme aj charakteristickému zvuku.

DPS a použité súčiastky
V mojom zosilňovači sú použité DPS modifikované p.Rocheltom, u ktorého som ich aj objednal. Vyhotovené sú z 70um hrubej Cu pre lepší odvod tepla a vyššie prúdové zaťaženie( týka sa hlavne žhavenia). Súčiastky som sa snažil použiť čo najkvalitnejšie, podmienené to bolo len dostupnosťou na našom trhu. Elektrolytické kondenzátory sú všetky SAMWHA na 105 C, najväčšie elektrolyty v zdroji som použil TC509 firmy JJ-electronics, kapacitu som zmenil na 500uF/500V, v pôvodnom zapojení je uvedená hodnota 220uF/450V. Pôvodná kapacita by mala postačovať, chcel som však dostať zo zapojenia maximum, tak som zdroj radšej posilnil. TC-509 sa vyznačujú nízkou impedanciou a nízkym ESR, čo ich predurčuje do zdrojových aplikácií. Kondenzátory v priamej ceste signálu sú vysoko kvalitné polypropylénové WIMA MKP10, veľmi nízke kapacity potom keramické s hmotou NPO. Výkonové rezistory sú WITROHM 2W, 3W MOX a 5W sú drôtové typ 208-8. Miniatúrne rezistory sú značky YAGEO. Ovládanie hlasitosti je riešené potenciomertom ALPS(modrý)RK-27112 10K/LIN. K zosilňovaču som si dorobil dosku prepínania vstupov, kde som použil relé TAKAMISAWA, vždy samostane jedno na každý kanál. Ovládanie relé je otočným prepínačom. Signálové trasy sú prepojené kvalitným koaxiálnym káblom s teflónovou izoláciou, strieborným vnútorným vodičom a dvojitým opletom s postriebrenej Cu . Zosliňovač má pomalý nábeh zdroja, kde je požité kvalitné relé Finder s vysokým prúdovým zaťažením a dlhou životnosťou.
Výstupné prevodníky a zdrojový transformátor
Výstupné prevodníky(transformátory) sú z produkcie firmy Experience-electronics. Sú cenovo drahšie ako bežne sa vyskytujúce prevodníky iných firiem, má to však svoje zdôvodnenie. Pri výrobe ich jadier sa používajú špeciálne plechy, ktoré majú menšiu hrúbku ako klasické, tzn. 0,35mm namiesto 0,5mm a ich tvar nie je EI ako majú klasické transformátory, ale MD. Takto tvarované plechy majú menšie výkonové straty, vďaka čomu môžu byť jadrá transformátorov menšie a môžu pracovať v širšom pásmebez nárastu skreslenia, taktiež činiteľ tlmenia by mal byť vyšší. Jednotlivé vinutia v zdrojovom transformátore sú tienené a každá tieniaca folia má samostatne vyvedený zemniaci prívod.
Viac informácii o zdrojových a výstupných transformátoroch najdete na www.experience-electronics.cz.

Použité elektrónky
V zapojení sú použité elektrónky trióda ECC81, trióda ECC83 a výkonová pentóda EL34. ECC81 je použitá ako budič a invertor, ECC83 ako zosilňovač a impedančný prevodník a nakoniec dve EL34 v parallel push-pull zapojení na výkonové zosilnenie. V zapojení sa môžu použiť samozrejme aj vylepšené variant týchto elektróniek, napr. E83CC, ECC83S,ECC803S, E34L, EL34B. Viac o týchto elektrónkach som popísal v samostatnej časti tu.

Konštrukcia zosiňovača
Základ šasi zosilňovača tvorí masívny drevený rám. Ja som použil ako material drevo hrušku, po dôkladom prebrúsení som rám nalakoval a preleštil. Na ráme je osadený antikorový plech hrúbky 1mm na ktorom sú uložené prevodníky a zdrojový transformátor. V plechu sú tiež otvory pre jednotlivé elektrónky a na tomto plechu sú uchytené aj DPS zosilňovačov a zdroja. Spodný plech je hliníkový sdostatočným počtom otvorov na odvetrávanie zosilňovača. Zosilňovač je postavený na nožičkách vysokých cca 30mm( v mojom prípade na Al hrotoch), aby od spodu mohol voľne prúdiť vzduch na chladenie jeho vnútorných častí. Na prednej strane rámu je osadený potenciometer na ovládanie hlasitosti, prepínač vstupov a sieťový vypínač. Na zadnej strane je sieťový konektor s integrovanou poistkou, vstupné pozlátené cinch konektory Neutrik a výstupné univerzálne WBT. Inšpiroval som sa článkom od K.Rochelta uverejnenom v PE04/2000.
Záver.
Tento zosilňovač doporučujem pre jeho jednoduché zapojenie a vynikajúci zvuk. Prevodníky a trafo sú najvýraznejšia položka, ale stavba celého zosilňovača v domácich podmienkach vyjde aj tak asi len štvrtinová oproti cene za akú sa tento zosilňovač predáva ako hotový výrobok napr. v SRN.